w

Emerytura – dlaczego wiele osób po prostu się jej boi?

planowanie emerytury


Emerytura – dlaczego wiele osób po prostu się jej boi? | Planowanie przyszłej emerytury

Dlaczego wiele osób boi się emerytury?

Większość ludzi, którzy boją się przyszłej emerytury, robi to z powodu braku wiedzy na temat tego, co tak naprawdę ich czeka. Trudno sobie wyobrazić życie po przejściu na emeryturę, gdyż nie wiadomo, jakie koszty poniesiemy w przyszłości. Wiele osób nie ma oszczędności, co oznacza, że ich jedynym źródłem dochodu będzie renta czy emerytura. Warto jednak zrozumieć, że emerytura nie musi być czasem biedy – pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujemy.

Planowanie przyszłej emerytury

Najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów związanych z brakiem środków na starość jest planowanie swojej przyszłości. Oczywiście, im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej będzie nam osiągnąć cel.

Oszczędzanie jako sposób na spokojną starość

Oszczędzanie to podstawa, gdy chodzi o planowanie przyszłej emerytury. Zastanówmy się, ile pieniędzy chcemy odkładać miesięcznie i jaką kwotę mamy na to stać. Najlepiej zacząć oszczędzać jak najwcześniej, aby skumulowane oszczędności mogły zapewnić nam odpowiedni komfort życia na starość.

Inwestowanie jako sposób na zwiększenie swoich oszczędności

Oprócz oszczędzania, warto zastanowić się nad inwestowaniem swoich pieniędzy w różnorodne instrumenty finansowe. Oczywiście, wybór tych instrumentów musi być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Należy jednak pamiętać, że inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego też przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertem.

Osobiste konto emerytalne – co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. osobiste konta emerytalne. Są to specjalne rachunki bankowe, na których gromadzone są nasze pieniądze przeznaczone na starość. Wpłacamy na nie środki regularnie, a następnie otrzymujemy w zamian zwrot podatku. Dzięki temu nasze oszczędności rosną szybciej, ale jednocześnie mamy większą kontrolę nad tym, na co zostały wydane.

Podsumowanie

Emerytura nie musi być kojarzona z biedą – pod warunkiem, że odpowiednio do niej się przygotujemy. Warto planować swoją przyszłość finansową już dziś, zaczynając od regularnego oszczędzania i inwestowania pieniędzy w odpowiednie instrumenty finansowe. Nie warto też ignorować możliwości, jakie dają osobiste konta emerytalne. Dlatego też, im szybciej zaczniemy działać, tym łatwiej będzie nam osiągnąć cel i cieszyć się spokojną przyszłością finansową.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Finanse osobiste rachunek osobisty

A penny saved is a penny earned: how to save more money for the future

Jakie koszty związane z opieką nad psem można zminimalizować?