w

Emerytura prywatna – dlaczego warto na nią postawić?

planowanie emerytury


Zdecydowana większość osób nie myśli o emeryturze prywatnej do momentu, gdy nie znajdą się na krawędzi emerytalnej, czyli około pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jednakże, im wcześniej rozpoczniemy inwestowanie w emeryturę prywatną, tym lepiej dla naszej przyszłości finansowej. Dlaczego warto na nią postawić? Prześledźmy argumenty.

Bezpieczeństwo finansowe

Pierwszym powodem, dlaczego warto postawić na emeryturę prywatną jest bezpieczeństwo finansowe. Choć system emerytalny w Polsce ma swoje mocne strony, to jednak od dłuższego czasu kryzys finansowy tej branży, a także zmiany w ustawach emerytalnych, powodują wiele niepokojów.

Emerytury prywatne są gwarantowane przez zakłady ubezpieczeń na życie. Dlatego pieniądze, jakie oszczędzamy są o wiele bezpieczniejsze, ponieważ nie podlegają wahaniami rynkowymi lub politycznym interwencjom z zewnątrz.

Dłuższa emerytura

Drugim powodem jest to, że emerytura prywatna pozwala na dłuższą emeryturę. Formuła oparta na oszczędzaniu daje wiele korzyści, co wpływa na zwiększenie wartości oszczędności przez długi czas. W ten sposób gwarantujemy sobie wyższe świadczenie emerytalne.

Podobnie jak w innych systemach inwestycyjnych, im wcześniej zaczniemy inwestować w prywatną emeryturę, tym lepiej nawet przy niższych kwotach.

Własne decyzje

Kolejnym powodem dla których warto wybrać prywatną emeryturę, jest możliwość samodzielności w decyzjach inwestycyjnych. Każdy inwestor ma indywidualne wymagania odnośnie ryzyka oraz oczekiwanych zysków.

Decydując się na prywatną emeryturę, samodzielnie wybieramy sposoby lokowania pieniędzy. Możemy zdecydować, czy chcemy inwestować w fundusze akcyjne czy obligacje, albo też w nieruchomości. Możemy mieć wpływ na nasze inwestycje i wyjść z niego wtedy, kiedy nam to odpowiada.

Odsetki i ulgi podatkowe

Ostatnim powodem jest, że emerytura prywatna daje możliwość korzystania z różnorodnych odsetek podatkowych. Odkładając swoje pieniądze na czas, zwykle odnotowujemy znaczący wzrost wartości oszczędności.

Podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych, istnieje możliwość uzyskania ulgi podatkowej. Wszystko zależy od formy oszczędzania. Wpłaty na specjalne konto osobiste są objęte ulgą. Takie konto można otworzyć u dowolnego banku lub innego zakładu ubezpieczeń na życie.

Podsumowanie

Emerytura prywatna z pewnością jest dobrym wyborem dla osób, które chcą zabezpieczyć swoją przyszłość. Bez względu na to jaki jest Twój wiek, zawsze warto zacząć inwestować już dziś, by osiągnąć swój cel w przyszłości.

Dzięki możliwości samodzielnego wyboru, możemy decydować, w co inwestować swoje pieniądze i na ile się ryzykować. Emerytura prywatna daje gwarancję bezpieczeństwa finansowego. To oznacza, że nie stracimy swych pieniędzy na skutek zmian na rynku czy politycznych decyzji. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu już dziś i zacząć oszczędzać.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Oszczędzanie na kosztach opieki nad zwierzętami

Na czym polega ubezpieczenie zdrowotne dla ZZP?

Inwestowanie: giełda

Jak wykorzystać oszczędności z usług krawieckich w innych dziedzinach życia?