w

Jakie rodzaje lokat warto wziąć pod uwagę?

W dzisiejszych czasach chętnie inwestujemy w różnego rodzaju lokaty bankowe, gdyż są one jednym z najbezpieczniejszych sposobów umieszczenia swoich oszczędności w bankach. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów lokat, a każda ma swoje cechy i odrębne parametry. Dzięki temu można znaleźć oferta dopasowana do konkretnych potrzeb, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa naszych oszczędności.

Lokata terminowa

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów lokat jest lokata terminowa. Jest to oferta, która polega na tym, że za określoną kwotę, deponowaną na określony czas, bank wypłaca nam określoną z góry kwotę odsetek. Im dłuższy okres trwania lokaty, tym zazwyczaj wyższy odsetek. W celu skorzystania z takiej oferty, należy posiadać odpowiednią kwotę pieniędzy do zdeponowania, gdyż zwykle banki mają określone minimalne kwoty.

Jednym z najważniejszych atutów lokaty terminowej jest jej stabilność i pewność. Oprocentowanie oraz okres trwania i związana z tym kwota odsetek są zawarte w umowie, co oznacza, że mamy pewność, iż nic się nie zmieni w trakcie trwania umowy. W przypadku bankructwa banku, do kwoty 100 tys. euro można otrzymać pełne odszkodowanie dzięki systemowi gwarantowania depozytów.

Lokata progresywna

Lokata progresywna to właściwie połączenie lokaty terminowej z lokatą dzieloną. Oznacza to, że kwota naszej lokaty jest dzielona na określoną liczbę równych części, które są umieszczane na różnych okresach czasu. Każda kolejna część lokaty jest lokatą terminową, z wyższym oprocentowaniem. W ten sposób w miarę trwania lokaty zwiększamy nasz zysk, przy jednoczesnym minimalnym ryzyku. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą zainwestować swoje oszczędności na dłuższy czas.

Jednym z kluczowych atutów lokaty progresywnej jest fakt, że zwiększony zysk nie zawsze wymaga wyższej kwoty wpłaty. Z racji na to, że lokata jest dzielona na mniejsze części, w trakcie trwania umowy można wpłacać dodatkowe pieniądze, które będą umieszczane na kolejnym okresie. Dzięki temu zwiększymy nasz zysk, bez potrzeby wpłaty większej sumy pieniędzy od razu.

Lokata dynamiczna

Lokata dynamiczna to jeden z bardziej interesujących rodzajów lokat. Zazwyczaj oferowana jest przez banki, które chcą zwiększyć zainteresowanie ofertą, jednocześnie dostarczając klientom ciekawego rozwiązania. Oznacza to, że wysokość oprocentowania lokaty jest uzależniona od innych zmiennych, takich jak np. indeks akcji. W przypadku wzrostu indeksu, oprocentowanie naszej lokaty również zwiększa się, co oznacza więcej zarobku. W przypadku spadku indeksu, oprocentowanie obniża się.

Jednym z najważniejszych atutów lokaty dynamicznej jest fakt, że nawet w przypadku obniżki oprocentowania, i tak nie tracimy swoich pieniędzy, co może się zdarzyć w przypadku umowy z lokatami w innych bankach. Dodatkowo, taka lokata może być bardzo zyskowna – wysokość zysku jest zwykle znacznie wyższa, niż w przypadku klasycznych lokat terminowych.

Dla osób szukających ciekawych i różnorodnych rozwiązań w zakresie inwestowania swoich oszczędności, warto zwrócić uwagę na zakładanie różnych rodzajów lokat. Każdy z nich ma swoje cechy i wyróżnia się na tle innych, co oznacza, że każdy może znaleźć coś dla siebie i dopasować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj pełną Notę Prawną.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Oszczędzanie na kosztach opieki nad zwierzętami

Jak ubezpieczyć zdrowie jako przedsiębiorca?

Inwestowanie: giełda

Inwestycje alternatywne: crowdfunding, fundusze private equity oraz inne.