w

Lokata – sposób na pomnożenie swojego kapitału

Inwestowanie: giełda

Lokata – sposób na pomnożenie swojego kapitału

Marzą Ci się większe oszczędności, ale nie wiesz, jak je zebrać? Kilkanaście tysięcy złotych na koncie to marzenie wielu Polaków. Te pieniądze to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa finansowego, ale także możliwość wyjazdu na wymarzone wakacje, zakupu samochodu czy mieszkania. Według danych opublikowanych przez Rzeczpospolitą z końca 2019 roku, Polacy na lokatach długoterminowych trzymają prawie łącznie 300 mld zł. Okazuje się, że to najpopularniejszy produkt oferowany przez banki. Jak zatem wybrać odpowiednią lokatę dla siebie, aby zwiększyć swoje oszczędności?

Wysokość oprocentowania

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania. Im wyższe, tym lepiej dla naszego portfela. Jednak to nie jedyny czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę. Wiele banków oferuje bonusy osób założące konto lub wpłacające duże kwoty na lokatę. Warto sprawdzić, czy nasz bank oferuje takie promocje oraz czy spełniamy warunki, by uzyskać bonus.

Okres trwania

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze lokaty jest okres trwania. Warto wiedzieć, że zasadniczą decyzję o wyborze lokaty powinniśmy podjąć w oparciu o okres, na jaki chcemy ulokować swoje pieniądze. Im dłuższy, tym bardziej opłacalna jest lokata. Dzięki temu zyski, które będziemy osiągać przez dłuższy czas będą wyższe.

Warunki lokaty

Warto również zwrócić uwagę na dokładne warunki lokaty. Często banki nakładają na nas ograniczenia co do wypłaty środków oraz wpłat. To oznacza, że konieczne jest przestrzeganie ściśle określonych zasad, by otrzymać należne zyski.

Zabezpieczenie wpłaty

Przy wyborze lokaty ważne jest także zabezpieczenie naszej wpłaty. W Polsce funkcjonuje system Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który ma za zadanie chronić wpłacających środki, w przypadku niewypłacalności banku. Przekłada się to na to, że nasze oszczędności są bezpieczne w przypadku, gdy bank, w którym założyliśmy lokatę, boryka się z problemami finansowymi.

W podsumowaniu, wybór odpowiedniej lokaty dla siebie nie jest prostą kwestią. Wymaga on uwagi, przemyślenia oraz sprawdzenia dla nas najważniejszych warunków. Warto jednak podejść do tego zadania z należytą uwagą, by pomnożenie swoich oszczędności było opłacalne, bezpieczne oraz pozytywnie wpłynęło na naszą sytuację finansową.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj pełną Notę Prawną.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy warto inwestować w ubezpieczenie zdrowotne?

karta kredytowa

Kalkulator oprocentowania kart kredytowych – jak korzystać z narzędzia?