w

Inwestycje alternatywne: osoby podejmujące nieco większe ryzyko.

Finanse osobiste rachunek osobisty

Zapewne znasz powiedzenie, że „wysokość ryzyka wiąże się z wysokością zysków”. W tym kontekście, możemy mówić o inwestycjach alternatywnych – są to inwestycje bardziej ryzykowne niż te tradycyjne, ale za to mające dużo większy potencjał zysku. Co to są inwestycje alternatywne i dlaczego warto o nich wiedzieć?

Inwestycje alternatywne to krótko mówiąc inwestycje, które odbiegają od standardowych i powszechnie stosowanych na rynku. Są to działania inwestycyjne, które nie koncentrują się jedynie na obligacjach, akcjach czy nieruchomościach. Inwestorzy poszukujący wyższego poziomu zysków decydują się na tego typu inwestycje, ponieważ chcą rozszerzyć swoje portfolio i dążyć do ostatecznego celu, jakim jest osiągnięcie jak najwyższej rentowności.

Inwestycje alternatywne to cały wachlarz propozycji, począwszy od funduszy hedgingowych, przez inwestycje venture capital, aż po sztukę i kolekcjonowanie antyków czy szkła artystycznego. Ich istotą jest inwestowanie w bardziej specyficzne segmenty, gdzie o zyski rywalizują wyłącznie najwięksi gracze.

Dlaczego warto się zainteresować inwestycjami alternatywnymi? Przede wszystkim, wynika to z ich wysokiego potencjału zysku. Są one często bardzo rentowne, ale dla uzyskania tak wysokiego zwrotu z inwestycji trzeba podejmować większe ryzyko. Z drugiej strony, otwarta jest przed inwestorem droga do bardziej zróżnicowanego portfela, co minimalizuje ryzyko utraty kapitału z pojedynczej inwestycji.

Fundusze hedgingowe, to takie, które inwestują w aktywa o bardzo zróżnicowanym profilu ryzyka. Różne profile ryzyka w portfelach funduszy hedgingowych pozwalają na elastyczne zarządzanie ryzykiem. Dzięki hedge funds, inwestorzy są w stanie zarobić na różnicach w wartościach aktywów, a do tego celu wykorzystują różne strategie łagodzące ryzyko. Jedną z takich strategii jest również tzw. „shortowanie” aktywów, czyli inwestowanie w spadające wartości akcji lub obligacji – dzięki temu zyski można osiągać także wtedy, gdy rynki są niekorzystne.

Inwestycje Venture Capital z kolei to inwestycje w rozwijające się i młode firmy, które poszukują środków na dalszy rozwój. Tego typu inwestycje są bardziej ryzykowne, ale w przypadku sukcesu, przynoszą zyski, które potrafią przyćmić wyniki tradycyjnych inwestycji. Warto jednak pamiętać, że aby odnosić sukcesy, inwestorzy Venture Capital muszą trafić na potencjalne „gwiazdy”; jedna czy dwie spektakularne transakcje z dużą marżą muszą zmieścić się w całym portfelu takiego funduszu.

Sztuka jest jednym z bardziej zaskakujących aspektów inwestycji alternatywnych. Kupowanie dzieł sztuki nie jest łatwe, ale za to przynosi potencjalnie znaczne zyski. Inwestycja w sztukę to jedna z najbardziej elitarnych form inwestycyjnych – są one dostępne raczej tylko dla znawców artystycznych – ale właśnie z tego powodu przynoszą największe zyski.

Reasumując, inwestycje alternatywne to dla niektórych inwestorów szansa na znaczne zwiększenie zysków, ale za to wymagające podejmowania znacznie wyższego poziomu ryzyka. Są to inwestycje, które pozwolą na zdywersyfikowanie portfela, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko utraty kapitału z jednej inwestycji. To także szansa na efektywniejsze wykorzystanie kapitału, który może przyczynić się do budowy grona najbardziej znanych doradców inwestycyjnych. Dlatego warto zastanowić się, w którą z tych form inwestycji warto zainwestować swoje pieniądze.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Oszczędzanie na kosztach opieki nad zwierzętami

Czy kredyt konsolidacyjny może pomóc Ci uporać się z długami?

karta kredytowa

Oprocentowanie kart kredytowych: siedem błędów, których trzeba unikać