w

Obligacje a podatek – jakie przepisy musisz znać?

Inwestowanie: giełda

Obligacje a podatek – jakie przepisy musisz znać?

Obligacje to ważny instrument finansowy, ale czy wiesz, jakie przepisy podatkowe z nimi wiążą się? Jeśli chcesz inwestować w obligacje lub już to robisz, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, jakie podatki musisz odprowadzać i jak ich uniknąć, aby zwiększyć zyski z inwestycji.

Podatek Belki

Odsetki od obligacji są opodatkowane podatkiem Belki w wysokości 19%. Podatek ten pobiera się od kwoty odsetek brutto. Oznacza to, że jeśli twoje dochody z odsetek wynoszą np. 1000 zł, to 190 zł należy odprowadzić jako podatek Belki. Pamiętaj, że kwotę tę musisz wpłacić w ciągu 14 dni od uzyskania dochodu.

Obligacje skarbowe

Jednym z rodzajów obligacji są obligacje skarbowe emitowane przez Skarb Państwa. Zakup obligacji skarbowych jest stosunkowo bezpiecznym sposobem inwestowania pieniędzy, ale nie oznacza to, że są one wolne od podatków. W przypadku obligacji skarbowych obowiązuje liniowy podatek od dochodu, który wynosi 19%.

Kupony obligacji

Kupony obligacji to odsetki będące wypłacanymi cyklicznie terminami. Okresy wypłaty odsetek zależą od rodzaju obligacji. Kupony są również opodatkowane podatkiem Belki w wysokości 19%. Pamiętaj, że jeśli otrzymujesz kupony z różnych obligacji, to musisz wprowadzić ich sumę na deklaracji podatkowej.

Obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne to obligacje emitowane przez firmy. Zwykle odsetki z obligacji korporacyjnych są wyższe niż w przypadku obligacji skarbowych. Podatek Belki pobiera się właśnie od odsetek od obligacji korporacyjnych na takich samych zasadach jak w przypadku pozostałych obligacji.

Obligacje na giełdzie

Obligacje można kupować i sprzedawać na giełdzie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku sprzedaży obligacji przed upływem dwóch lat od daty zakupu obowiązuje podatek dochodowy w wysokości 18%. Po dwóch latach podatek ten wynosi już tylko 4%.

Podsumowanie

Inwestowanie w obligacje może się opłacać, ale warto pamiętać o konieczności odprowadzania podatków. Zawsze sprawdzaj, jakie przepisy podatkowe są związane z danym rodzajem obligacji. Pamiętaj, że najważniejsze jest regularne zgłaszanie dochodów z odsetek i kupony obligacji na deklaracji podatkowej, dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kar finansowych.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kredyt samochodowy a wkład własny – na co zwrócić uwagę?

Oszczędzanie na kosztach opieki nad zwierzętami

Inwestowanie swoich oszczędności – jak zacząć?