w

Jak porównać oprocentowanie kart kredytowych i wybrać najlepszą ofertę?

karta kredytowa

[LEAD]

Dziś posiadanie karty kredytowej to już norma i duża wygoda. Ma to oczywiście swoje wady, ale korzyści zdecydowanie przeważają. Jedną z takich korzyści jest rzesza ofert i wariantów, wśród których możemy wybierać. Tak, jak w przypadku kredytów czy lokat bankowych, tak i w przypadku kart kredytowych umowy różnią się między sobą znacząco. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy poruszyć temat oprocentowania karty kredytowej, przybliżyć go i pokazać, jak je porównać, by wybrać najlepszą ofertę.

Oprocentowanie – co to takiego ?

Po pierwsze, warto wyjaśnić, czym jest oprocentowanie w kontekście karty kredytowej. W przypadku karty kredytowej jest to tzw. RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania), określająca całkowity koszt kredytu w skali roku, wyrażony w procentach. RRSO zawiera nie tylko wysokość oprocentowania nominalnego, ale także wszystkie dodatkowe opłaty, takie jak prowizje czy ubezpieczenia. Po prostu jest to jedna wartość, dzięki której możemy porównać koszty kredytów na różnych platformach.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że wartość RRSO nie zawsze jest nam na rękę, bo może być wysoka – nawet kilkadziesiąt procent. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jaką sumę pieniędzy chcemy wziąć w kredyt, jak długo zamierzamy spłacać swoje zadłużenie i czy mamy zabezpieczenia na spłatę. Jest to klucz do tego, by wiedzieć, jakie koszty będą nas obciążać.

Pierwsza karta kredytowa

Gdy zaczynasz swoją przygodę z kartą kredytową, warto postawić na prostotę i wybrać ofertę, która nie będzie zawierała zbyt wielu dodatkowych opłat. Pamiętajmy, że w tym przypadku RRSO i tak będzie wyższa, niż jednostkowe oprocentowanie – zwykle około 2-3%. Punktem wyjścia jest na przykład karta bezpłatna przez pierwsze 12 miesięcy. Dzięki temu będziemy mogli krok po kroku nauczyć się korzystać z karty kredytowej i jej mechanizmów.

Karta z punktami za wydatki

Kolejnym typem kart kredytowych są te związane z punktami wymienialnymi na nagrody lub dodatkowe korzyści w konkretnym sklepie. W tym przypadku warto wybierać te karty, które oferują bonusowe punkty za różne kategorie wydatków, jak np. podróże, jedzenie czy zakupy. Dzięki temu będziemy mogli zwiększyć wartość korzyści i zyskać za darmo produkty lub usługi. Tutaj oprocentowanie sięga zwykle około 3-4%, ale z dodatkowymi korzyściami.

Karta bez dodatkowych opłat

Jeśli nie interesują nas punkty wymienialne czy dodatkowe korzyści, a chcemy tylko korzystać z karty kredytowej jako z zestawu dodatkowych środków płatniczych, warto wybrać ofertę związanych z kartą bez dodatkowych opłat. To oferty, w których nie ponosi się opłat za prowadzenie karty, otrzymuje się darmowe wypłaty z bankomatów oraz darmowe przelewy.

Podsumowanie

Oczywiście, to tylko kilka z wielu rodzajów kart kredytowych oferowanych przez banki. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas potrzebuje karty dopasowanej do swoich potrzeb – zarówno jeśli chodzi o założenia jak i o koszty (RRSO). Dlatego warto zapoznać się z ofertami na rynku, zastanowić się, jakie mamy potrzeby i wady, by wybierać karty kredytowe w oparciu o rzeczywiste potrzeby. Prawidłowa analiza złożonych dzisiaj w ofertach produktowych kryteriów, to gwarancja, że znajdziemy ofertę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy dzieci powinny mieć swoje ubezpieczenie zdrowotne?

Dieta budżetowa dla twojego pielęgnacyjnego rytuału