w

Karta kredytowa – jak dbać o swoją historię kredytową?

planowanie emerytury

Ważne aspekty korzystania z karty kredytowej

Obecnie karta kredytowa stała się bardzo popularnym sposobem płatności za towary i usługi. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie, lecz wiąże się również z dużą odpowiedzialnością finansową. Trzeba bowiem pamiętać, że każda posiadana karta kredytowa generuje koszty oraz wpływa na naszą historię kredytową. Dlatego też w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć ważne aspekty korzystania z karty kredytowej oraz jak dbać o swoją historię kredytową.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt finansowy, który pozwala nam na dokonywanie płatności za zakupy lub usługi, które są rozliczane później w określonych terminach. Otrzymujemy zwykle miesięczny rachunek, na którym znajdują się wszystkie nasze transakcje dokonane kartą kredytową. Różnicę między płatnościami, które już dokonaliśmy a faktycznym rachunkiem regulujemy na koniec miesiąca.

Karta kredytowa jest bardzo wygodnym narzędziem płatniczym, co więcej daje nam więcej możliwości niż zwykła karta debetowa. Dzięki karcie kredytowej możemy dokonywać zakupów w internecie, płacić za wynajem samochodu albo zarezerwować nocleg w hotelu. Niektóre karty kredytowe dają nam również możliwość zbierania punktów lub oferują cashback – zwrot części wydanych pieniędzy.

Jakie są koszty posiadania karty kredytowej?

Korzystanie z karty kredytowej jest zazwyczaj płatne. W zależności od wybranej karty kredytowej, mogą one być bardzo różne: od prowizji, przez oprocentowanie, aż do opłat za przewalutowanie przy płatnościach zagranicznych.

Prowizja to opłata, którą ponosi się za samo posiadanie karty kredytowej. W przypadku wielu kart jest to opłata roczna, jednak nie ma tutaj jednego rozwiązania dla wszystkich kart kredytowych. Niektóre banki nie pobierają prowizji, jednak wtedy często karta kredytowa jest powiązana z innymi produktami finansowymi, takimi jak konto osobiste czy ubezpieczenie.

Oprocentowanie to koszt długu, który generuje się w przypadku nieuregulowania pełnej kwoty płatności. Prowizja ta jest zazwyczaj ryczałtowa i wynosi od kilku do kilkunastu procent w skali rocznej.

Opłata za przewalutowanie przy płatnościach zagranicznych to koszt, który ponosimy w przypadku płatności kartą kredytową w walucie innej niż waluta kraju, w którym tę kartę wydano. Opłata ta wynosi zazwyczaj około 2-4% transakcji.

Jak dbać o swoją historię kredytową?

Historia kredytowa to zapis wszelkich naszych wcześniejszych zobowiązań finansowych i sposób, w jaki je spłacaliśmy. Ocena naszej historii kredytowej opiera się o specjalne algorytmy i punktację, która odzwierciedla nasze ryzyko kredytowe. Im wyższa punktacja, tym lepsza historia kredytowa.

Aby dbać o swoją historię kredytową, należy przede wszystkim regularnie regulować swoje karty kredytowe. Warto pamiętać, że spóźnienia w płatnościach wpływają negatywnie na naszą historię kredytową, co z kolei uniemożliwia zaciągnięcie kredytu lub pożyczki w przyszłości.

Najlepiej spłacać swoje karty kredytowe w pełnej kwocie, gdyż unikniemy wtedy płacenia odsetek od salda długu. W przypadku, gdy nie możemy spłacić całego zadłużenia, warto przynajmniej minimalną kwotę wymaganą przez bank zawsze opłacać.

Podsumowując, karta kredytowa to bardzo wygodne narzędzie płatnicze, ale wymaga od nas odpowiedzialności finansowej. Aby dbać o swoją historię kredytową, warto regularnie regulować swoje zadłużenie i unikać spóźnianych płatności. Dzięki temu w przyszłości będziemy mieli możliwość zaciągnięcia kredytu albo pożyczki.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

kredyt hipoteczny

Czy warto zaciągać kredyt hipoteczny w obecnych warunkach rynkowych?

Bezpieczne oszczędzanie na opiece nad zwierzęciem