w

Kiedy opłaty za kartę płatniczą powinny alarmować

karta kredytowa

Kiedy opłaty za kartę płatniczą powinny alarmować

W dzisiejszych czasach karty płatnicze są bardzo popularne, ponieważ pozwalają nam dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, czy nawet wypłacać gotówkę z bankomatów. Jednak wiele osób ma wątpliwości, kiedy opłaty za korzystanie z karty płatniczej powinny zacząć ich niepokoić. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam informacje na temat opłat związanych z kartą płatniczą i wskazać, kiedy ich pojawienie się powinno być dla nas sygnałem do zwrócenia na to większej uwagi.

Rodzaje opłat związanych z kartą płatniczą

Możemy wyróżnić kilka rodzajów opłat związanych z korzystaniem z karty płatniczej. Przede wszystkim mowa tutaj o:

  1. Opłata roczna – jest to opłata, którą płacimy za posiadanie karty płatniczej. Wysokość tej opłaty zależy od rodzaju karty i banku, który ją wydaje. Zwykle wynosi ona kilkadziesiąt złotych rocznie.
  2. Opłata za wypłatę gotówki – jeśli korzystamy z karty płatniczej, żeby wypłacić gotówkę z bankomatu, najczęściej musimy zapłacić dodatkową opłatę. Wysokość tej opłaty również zależy od banku i może wynosić od kilku do kilkunastu złotych.
  3. Opłata za transakcję – każdorazowa płatność kartą w sklepie lub w internecie wiąże się z kosztem dla naszego banku, który przecież zapewnia nam płatności bezgotówkowe. Dlatego niektóre banki pobierają opłatę za każdą transakcję dokonaną kartą, choć jest to raczej rzadkie.

Kiedy powinniśmy zacząć się martwić o opłaty?

Jeśli zawsze dokładnie czytacie umowę z bankiem, to pewnie już wiecie, jakie opłaty Was czekają. Dość często jednak skupiamy się na podpisaniu umowy, a nie na szczegółach, w tym na opłatach. Warto jednak pamiętać, że wiele banków wprowadza ukryte opłaty, które szybko potrafią narosnąć do sporej kwoty.

Jeśli zauważymy na swoim rachunku bankowym niewielką opłatę za korzystanie z karty płatniczej, to nie musimy od razu wpadać w panikę. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczniemy odnotowywać regularne, wyższe opłaty bez żadnej widocznej przyczyny.

Co w takiej sytuacji należy zrobić? Oczywiście pierwszym krokiem jest analiza dokładnej listy opłat, które faktycznie musimy ponosić z tytułu korzystania z karty płatniczej. Warto skonfrontować się z bankiem, aby zrozumieć, dlaczego nasze opłaty sięgnęły tak wysokiej kwoty. Często okazuje się, że jest to wynik błędów systemowych, nieporozumień z obsługą klientów, itp. W takim przypadku bank powinien zrekompensować Wam ewentualne koszty.

Podsumowanie

Oczywiście, warto pamiętać, że opłaty związane z kartą płatniczą są rzeczą normalną i nie powinny nas przerażać. Jednak, warto trzymać rękę na pulsie i systematycznie sprawdzać listę opłat, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto konfrontować się z bankiem i szukać wyjaśnień. Dzięki temu móc będziecie mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami i unikać zbędnych kosztów związanymi z korzystaniem z karty płatniczej.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Inwestowanie: giełda

Forex – dlaczego warto zainwestować w ten rynek?

planowanie emerytury

Czy emerytura prywatna to dla mnie korzystne rozwiązanie?