w

Limit kredytowy a kredyt gotówkowy – co wybrać?

Limit kredytowy a kredyt gotówkowy – co wybrać?

W dzisiejszych czasach wiele osób potrzebuje dodatkowych środków finansowych. Najczęściej zaciąga się wówczas kredyt gotówkowy albo kredyt hipoteczny, ale istnieje również inny rodzaj kredytu, o którym nie wszyscy wiedzą – limit kredytowy. Co wybrać – kredyt gotówkowy czy limit kredytowy? Oto nieco informacji na ten temat.

Limit kredytowy a kredyt gotówkowy – podobieństwa

Jednym z podobieństw limitu kredytowego i kredytu gotówkowego jest to, że oba mogą być wykorzystane na dowolny cel. W przypadku kredytu chodzi o stałą, na wskazany cel kwotę, którą bank wypłaca na konto klienta. W przypadku limitu kredytowego mamy do czynienia z kwotą odnawialną – klient może z niej korzystać, ale nie musi wykorzystać całej kwoty od razu.

Kredyt gotówkowy a limit kredytowy – różnice

Jedną z najważniejszych różnic między kredytem gotówkowym a limitem kredytowym jest to, że kredyt gotówkowy to zwykły kredyt, który bank udziela swoim klientom na określony cel. Bank wówczas przekazuje pieniądze klientowi na rachunek, a klient spłaca kredyt comiesięcznie, według wcześniej ustalonej umowy.

W przypadku limitu kredytowego, mamy do czynienia z pewną kwotą, którą klient otrzymuje na swoje konto, ale może ją wykorzystać do momentu przekroczenia tej kwoty. Limit kredytowy ma dwie ważne cechy. Po pierwsze, mówimy o kwocie odnawialnej, co oznacza, że po spłaceniu raty klient może ponownie skorzystać z dodatkowych środków (do wybranej kwoty). Po drugie, po spłaceniu raty w ramach limitu kredytowego, rata ta z powrotem stanowi dostępną kwotę dla klienta.

Limit kredytowy a kredyt gotówkowy – którego wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku ważnych czynników, takich jak: cel, koszty, zdolność kredytowa klienta. Kredyt gotówkowy jest idealny dla tych, którzy potrzebują określonej sumy na konkretny cel – np. na zakup samochodu, remont domu czy spłatę innych zobowiązań. W przypadku limitu kredytowego jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie znają dokładnie swoich potrzeb finansowych, ale potrzebują okresowo dodatkowych środków.

Z drugiej strony, koszty kredytu gotówkowego są zazwyczaj wyższe niż koszty związane z limitem kredytowym. W przypadku kredytu rata jest stała, a odsetki naliczane są od całej kwoty od pierwszego dnia. W przypadku limitu kredytowego odsetki są naliczane tylko od kwoty wykorzystanej, a nie od całej kwoty dostępnej.

Podsumowanie

Limit kredytowy i kredyt gotówkowy to dwa różne rozwiązania dla osób potrzebujących dodatkowych środków finansowych. Odpowiedź na pytanie, które z tych rozwiązań wybrać, zależy od kilku czynników. Kredyt gotówkowy jest idealny dla tych, którzy wiedzą na co potrzebują pieniędzy, a limit kredytowy to rozwiązanie dla tych, którzy nie wiedzą dokładnie ile potrzebują pieniędzy. Warto zwrócić uwagę na koszty – kredyt gotówkowy jest zwykle droższy, ale jest to także rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują pieniędzy na określony cel i wiedzą, ile pieniędzy potrzebują.

Podobieństwa i różnice między tymi dwoma rozwiązaniami są dość duże, dlatego warto się zastanowić, która opcja jest dla nas korzystniejsza. Ostatecznie wybór zależy od naszych potrzeb finansowych i możliwości względem zdolności kredytowej.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

ubezpieczenie zdrowotne

Jakie korzyści płyną z posiadania ubezpieczenia zdrowotnego?

planowanie emerytury

Jak zaplanować przyszłość dzięki funduszowi emerytalnemu?