w

Jakie dokumenty będzie trzeba złożyć przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny?

kredyt hipoteczny

W jakim celu potrzebne są dokumenty przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny?

Jeśli szukasz finansowania na zakup lub remont nieruchomości, na co przyjdą Ci z pomocą kredyty hipoteczne. Ale zanim złożysz wniosek, musisz zrobić solidną pracę domową i zapoznać się z wymaganiami banku, który udzieli ci kredytu hipotecznego. Bez wszystkie wymagane dokumenty złożone w odpowiednie miejsce i terminie nie dostaniesz finansowania.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

1. Dokumenty tożsamości. Powinieneś dostarczyć dowód osobisty albo paszport – ważne, by dokument był aktualny. Jeśli wniosek o kredyt składasz ze współmałżonkiem, musi on(a) również przedstawić dokument tożsamości.

2. Umowa kupna-sprzedaży. Jeżeli kupujesz nieruchomość, ważne jest dostarczenie umowy przedwstępnej lub kupna-sprzedaży, w zależności od tego, jaki stopień postępowania został osiągnięty.

3. Oryginał kserokopia aktu notarialnego. Jeśli jest to nieruchomość z wpisu do rejestru gruntów, konieczne jest okazanie tego aktu notarialnego.

4. Dokumenty potwierdzające dochód. Bank zawsze będzie chciał sprawdzić, czy stać Cię na spłatę kredytu. Dlatego musisz dostarczyć dokumenty, które potwierdzają Twoje miesięczne zarobki albo przychody. Pamiętaj o odrębnych dokumentach dla poszczególnych form dochodu: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontragencie, firmy, udziały w innych spółkach, a także dotacje.

5. Informacja o posiadanych obligacjach i inwestycjach. Bank zapyta także o posiadane przez Ciebie instrumenty finansowe – jakie masz obligacje, lokaty, inwestycje, co stanowi Twoje zabezpieczenie finansowe.

6. Dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego nieruchomość stanowi zabezpieczenie. Potrzebne są dokumenty, które potwierdzą zbywalność, stan techniczny itp. Wymagane są również dokumenty stwierdzające własność (akt notarialny), a także dokumenty potwierdzające stan obciążeń nieruchomości.

7. Dowód spłaty zobowiązań innym kredytodawcom. Jeśli spłacasz już inne zobowiązania, takie jak kredyty i pożyczki, musisz przetłumaczyć na język polski i dostarczyć dokumenty, które to potwierdzają.

8. Wycena nieruchomości. Bank zawsze będzie chciał wiedzieć, jaka jest rzeczywista wartość nieruchomości, którą chcesz kupić lub która stanowi zabezpieczenie kredytu. W tym celu konieczna jest wycena nieruchomości wykonaną przez rzeczoznawcę majątkowego.

Podsumowanie

Zanim przystąpisz do procesu wnioskowania o kredyt hipoteczny, skontaktuj się z bankiem w celu ustalenia dokładnej listy wymaganych dokumentów. Dokumenty te pomogą w szybkim i bezproblemowym rozpatrzeniu wniosku o kredyt hipoteczny. Kompletując wymagane dokumenty dokładnie przeczytaj informacje, które zostały przez banki przesłane klientowi wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny. Każda jedna umowa lub oświadczenie musi być przemyślane i dobrze wypełnione aby później nie okazało się, że w dochodzeniu o zwrot kredytu pojawi się problem. Powodzenia!


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

ubezpieczenie zdrowotne

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i swojej rodziny?

Planowanie budżetu domowego z rachunkiem osobistym