w

Co powinna zawierać dobra polisa ubezpieczenia domu? Zobacz checklistę

Ubezpieczenie domu – jak dobrać odpowiednią polisę?

Niniejszy artykuł poświęcamy tematowi ubezpieczenia domu i przedstawimy Państwu najważniejsze informacje, jakie powinna zawierać dobra polisa. Na samym początku warto się zastanowić, jaki rodzaj ubezpieczenia najbardziej nam odpowiada. Istnieją trzy rodzaje ubezpieczeń domów: ubezpieczenia od pożaru i kradzieży, ubezpieczenia od zalania oraz ubezpieczenia na wypadek trzęsienia ziemi. Wszystkie one mają swoje indywidualne cechy i wymagają dokładnego zastanowienia przed wyborem.

Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży – podstawowe ubezpieczenie

Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży jest najczęstsze i najpopularniejsze. Jest to ubezpieczenie podstawowe, które powinno zostać zawarte w każdej polisie. Warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje zarówno pożar, jak i kradzież. Najlepiej, gdy będzie to jedno ubezpieczenie, a nie dwa odrębne.

Ubezpieczenie od zalania

Drugim rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie od zalania. W przypadku nieszczęśliwych wypadków, takich jak zalanie mieszkania, uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie w nim, ubezpieczenie dostarczy potrzebnej pomocy finansowej. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie ubezpieczenia tego typu obejmują zalanie w wyniku usterki wodomierza – warto zwrócić na to uwagę, gdyż jest to bardzo istotna kwestia.

Ubezpieczenie od trzęsienia ziemi

Kolejnym elementem, który powinien się znaleźć w polisie, jest ubezpieczenie od trzęsienia ziemi. Oczywiście, warto pamiętać, że w Polsce trzęsienia ziemi są bardzo rzadkie, jednak zła passa i nieszczęśliwy zbieg okoliczności może spowodować powstanie znacznych szkód materialnych. Warto więc zwrócić uwagę, czy w wybranej przez nas polisie jest zawarte to ubezpieczenie. Warto też pamiętać o tym, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują takie ubezpieczenie, więc warto dokładnie przebadać rynek przed wyborem konkretnego dostawcy.

Suma ubezpieczenia

Kolejną kwestią jest suma ubezpieczenia. Warto pamiętać, że ubezpieczenie powinno pokrywać całkowitą wartość ubezpieczonych rzeczy. Dlatego warto sumę ubezpieczenia ustawić trochę wyżej, niż wynosi wartość rzeczy, które chcemy ubezpieczyć – w końcu, lepiej przepłacić, niż mieć zbyt mało osłony z ubezpieczenia w razie nieprzewidzianego zdarzenia.

Ochrona mieszkańców i odpowiedzialność cywilna

Kolejną ważną kwestią, która powinna znaleźć się w polisie, jest ochrona mieszkańców. Ochrona ta obejmuje szkody, jakie mieszkańcy naszego domu spowodują innym osobom z bytu codziennego, czy w trakcie remontów lub prac budowlanych. Warto zadbać o to, by ubezpieczenie na tę sytuację znajdowało się w naszej polisie. Ważna jest także odpowiedzialność cywilna. Zważywszy na to, że przepisy prawne nakładają na nas wiele obowiązków i wymogów, warto pamiętać o tym, by w polisie znalazło się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie na wypadek szkód popowodziowych

Ostatni element, który powinien się znaleźć w naszej polisie, to ubezpieczenie na wypadek szkód popowodziowych. Często firmy ubezpieczeniowe oferują to ubezpieczenie jako dodatkowe, a warto zaryzykować i je zawrzeć w swojej polisie.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje wiele kwestii, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze dobrej polisy ubezpieczeniowej na nasz dom. Warto pamiętać o tym, by ubezpieczenie zawierało ubezpieczenie od pożaru i kradzieży, ubezpieczenie od zalania i ubezpieczenie na wypadek trzęsienia ziemi. Ważna jest także suma ubezpieczenia, ochrona mieszkańców, odpowiedzialność cywilna i ubezpieczenie na wypadek szkód popowodziowych. Dobrze, by wspomniane elementy były zawarte w jednej polisie, by zredukować koszty ubezpieczenia, a także mieć pewność, że zostaniemy pokryci z jakiejś formy ubezpieczenia w przypadku nieoczekiwanych sytuacji.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj pełną Notę Prawną.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Oszczędzanie na kosztach opieki nad zwierzętami

Jakie koszty może pokryć ubezpieczenie zdrowotne prywatne?

kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy dla emerytów – jakie wymagania?