w

Kiedy warto zrezygnować z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Inwestowanie: giełda

Różne sytuacje życiowe potrafią przysporzyć nam niemałych kłopotów finansowych, zwłaszcza jeśli mierzwa budżet domowy. Któregoś dnia może się okazać, że nie jesteśmy już w stanie opłacić dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto wtedy zastanowić się, co zrobić, żeby nie pogorszyć swojego stanu finansowego i jednocześnie nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje ze strony państwa.

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest formą zabezpieczenia przed ewentualnymi kosztami wynikającymi z potrzeby skorzystania z usług medycznych. W Polsce funkcjonuje dwa rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych – obowiązkowe i dobrowolne. Pierwsze z nich odprowadzane jest w formie składek przez każdego ubezpieczonego z samego faktu posiadania pracy czy przeprowadzenia działalności gospodarczej. Drugie z kolei jest dobrowolne, a jego celem jest umożliwienie kobietom na dodatkowe ubezpieczenie ciążowe oraz seniorom na dodatkowe ubezpieczenie z tytułu wykorzystywania pacjenta przewlekle chorego. W jaki sposób jednak odróżnić, kiedy warto rezygnować z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego?

W przypadku gdy twoja sytuacja finansowa jest bardzo trudna, a opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne miałoby zabrać ci zbyt dużo jakiejkolwiek nadwyżki z budżetu domowego, warto zastanowić się nad rezygnacją z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Załóżmy, że miesięczna składka wynosi około 500 złotych i zdecydujesz się ją rezygnować – w takim przypadku może cię niespodziewanie spotkać grzywna w wysokości do 150% minimalnej krajowej stawki godzinowej, czyli aż 1224 złotych. Takie kary nakładane są na osoby, które nie opłacają swoich składek na ubezpieczenie zdrowotne, przez co stają się dłużnikami ZUS oraz nie mają zapewnionych świadczeń w przypadku choroby lub wypadku.

Warto również wiedzieć, że państwo ma możliwość zwolnienia z opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego wyłącznie na czas określony – osoby bezrobotne, które przez okres trzech kolejnych miesięcy zarejestrowały się w urzędzie pracy i stale poszukują zatrudnienia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że samo zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne nie gwarantuje pełnej swobody w korzystaniu z publicznej opieki zdrowotnej. W przypadku choroby nadal konieczna jest wizyta u lekarza, leczenie czy ewentualne zabiegi – wszystko to jednak niesie ze sobą konsekwencje finansowe, które w skrajnych przypadkach mogą okazać się zbyt duże dla indywidualnego budżetu.

Podsumowując, podejmując decyzję o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, należy bardzo dokładnie przemyśleć swoją sytuację finansową. Warto zastanowić się, ile kosztów jesteśmy w stanie ponieść samodzielnie, ale jednocześnie pozostając pod ochroną państwa. Ostateczna decyzja powinna być oparta na dokładnie przemyślanych kalkulacjach, które uwzględniają indywidualną sytuację finansową każdej osoby.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Inwestowanie: giełda

Mając mało, oszczędzaj więcej: jak nauczyć się oszczędzać w ciężkich czasach

karta kredytowa

Karta kredytowa – jakie koszty warto brać pod uwagę?