w

Na co zwrócić uwagę wybierając dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Każdy z nas prędzej czy później choruje, a koszty leczenia mogą być bardzo wysokie. Dlatego warto rozważyć wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu, na co zwrócić uwagę wybierając taką polisę.

1. Zakres ubezpieczenia

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wybieraniu ubezpieczenia chorobowego, jest jego zakres. Czy obejmuje tylko leczenie szpitalne, czy również wizyty u lekarza specjalisty i diagnostykę? Czy obejmuje leczenie stomatologiczne? Warto zwrócić uwagę na to, czy polisa obejmuje również leczenie poza granicami kraju, co może być szczególnie ważne dla osób podróżujących.

2. Sumy ubezpieczenia

Kolejnym ważnym elementem jest wysokość sumy ubezpieczenia. warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona wystarczająca na pokrycie kosztów leczenia w przypadku poważnej choroby. Wystarczy, że wybierzemy polisę z niewystarczającą sumą, a w razie choroby musimy liczyć się z dużymi kosztami. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w umowie nie ma zapisów, które ograniczają wypłatę ubezpieczenia.

3. Koszty ubezpieczenia

Kolejnym ważnym elementem jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Warto zwrócić uwagę na to, czy koszty są dostosowane do wysokości sumy ubezpieczenia oraz na to, czy jesteśmy w stanie systematycznie opłacać składki. Nie warto przecież wykupić drogiej polisy, którą będziemy zmuszeni rezygnować po kilku miesiącach z powodu braku środków na jej opłacenie.

4. Okres karencji

Każde ubezpieczenie ma okres karencji, czyli czas, w którym nie możemy skorzystać z jego ochrony. Warto zwrócić uwagę na to, jak długo trwa okres karencji w przypadku chorób ostrej i przewlekłej. Często czas ten wynosi kilka miesięcy, co oznacza, że w tym czasie nie możemy skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej.

5. Wiek i stan zdrowia

Niektóre polisy ubezpieczeniowe mają ograniczenia wiekowe, a także wymagają przeprowadzenia badań przed wykupieniem ubezpieczenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy nie ma takich ograniczeń oraz czy składka nie wzrasta w przypadku wykrycia chorób przewlekłych.

Podsumowanie

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może być bardzo korzystne, jednak przed jego wyborem warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Należy przede wszystkim sprawdzić dokładnie zakres ubezpieczenia, sumy ubezpieczenia, a także koszty składki. Nie mniej ważny jest także okres karencji, a także ewentualne ograniczenia wiekowe i stanu zdrowia. Zachęcamy do dokładnego przestudiowania umów ubezpieczeniowych, aby móc wybrać najlepszą dla siebie ofertę.


To nie jest porada inwestycyjna. Przeczytaj Notę Prawną

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Finanse osobiste rachunek osobisty

Jak prowadzić domowy budżet i oszczędzać na bieżąco?

Karta kredytowa – jak w prosty sposób zarządzać swoimi wydatkami?